Marleen Finoulst Verschenen op 03/03/2025

In het nieuws

Saffraan, de duurste specerij ter wereld, wordt veel gebruikt in voedingssupplementen die bedoeld zijn om de stemming te verbeteren en depressieve symptomen tegen te gaan. Het Nieuwsblad schreef op 19 februari 2025 over gummies met saffraan die de emotionele balans zouden verbeteren.

Conclusie

Er is geen overtuigend bewijs dat saffraansupplementen helpen bij een depressie. Heel wat studies vinden wel een gunstig effect, maar die studies zijn van bedenkelijke kwaliteit. In afwachting van meer en beter onderzoek heeft de Europese autoriteit voor de voedselveiligheid besloten om de gezondheidsbewering ‘werkt bij depressie’ niet goed te keuren.

Lees verder »

Waar komt dit nieuws vandaan?

Word je goedgezind van saffraanextracten? Die vraag stelt journalist Peter Van Dyck aan diverse experten in Het Nieuwsblad van 19 februari 2025 (1). De experten aarzelen en verwijzen naar studies die inderdaad een gunstig effect tonen van saffraansupplementen op depressieve symptomen, maar waarbij de deelnemers slechts lichte klachten hadden. Die hoeven volgens de richtlijnen niet noodzakelijk behandeld te worden met antidepressiva. Ook over het werkingsmechanisme van saffraan bij depressie zijn er grote vraagtekens.

De meeste saffraansupplementen bevatten gedroogd extract van de safraankrokus (Crocus sativus), waarin 2 tot 3 procent bio-actieve stoffen safranal en crocine zitten. Een veel gebruikt commercieel gestandaardiseerd extract van saffraan is Affron®: het vormt de basis voor heel wat saffraansupplementen.

Er is al heel wat onderzoek verricht naar de impact van saffraansupplementen op de stemming. Een overzichtsartikel met 23 studies concludeert dat er een zwak tot matig bewijs is dat saffraansupplementen een antidepressief effect hebben, maar dat er meer onderzoek nodig is om dat te bevestigen (2).

Bron

(1) Van Dyck P. WERKT DAT WEL? Zorgen gummies met saffraan voor een positieve stemming? En werken ze echt tegen depressie? Het Nieuwsblad. 19 februari 2025.

Hoe moet je dit nieuws interpreteren?

Er zijn tientallen studies die effecten aantonen van saffraanextracten op de stemming, maar door methodologische tekortkomingen (te korte opvolgduur, deelnemers met slechts lichte klachten, verschillende doseringen, enzovoort) blijft het bewijs dunnetjes.

Daarom heeft de Europese autoriteit voor voedselveiligheid (EFSA), die gezondheidsbeweringen voor supplementen evalueert, beslist dat er onvoldoende bewijs is om de gezondheidsbewering ‘saffraansupplement helpt bij depressie’ goed te keuren (3,4). EFSA heeft dit specifiek onderzocht voor supplementen op basis van Affron®.

Tot op heden blijven er heel wat vraagtekens bij het gebruik van saffraansupplementen. Werken ze? Hoe werken ze? Zijn ze wel veilig? En mag je ze combineren met geneesmiddelen, zoals antidepressiva?

Conclusie

Er is geen overtuigend bewijs dat saffraansupplementen helpen bij een depressie. Heel wat studies vinden wel een gunstig effect, maar die studies zijn van bedenkelijke kwaliteit. In afwachting van meer en beter onderzoek heeft de Europese autoriteit voor de voedselveiligheid besloten om de gezondheidsbewering ‘werkt bij depressie’ niet goed te keuren.

Referenties
Content overnemen van Gezondheid en Wetenschap

Gezondheid en Wetenschap heeft het alleenrecht op de meeste gepubliceerde content. Onze artikels mogen dus niet overgenomen worden zonder onze schriftelijke toestemming.

Interesse in onze content? Neem contact op via info@gezondheidenwetenschap.be.

Ook interessant

Nieuwsbrief

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief